מיסוי מקרקעין

מיסוי מקרקעין

מה קובע חוק מיסוי מקרקעין? איך קובעים שווי של בית? ומהם המאפיינים הבולטים של המיסים המושתים על מקרקעין בישראל?

חוק מיסוי מקרקעין קובע שכל מי שמוכר או קונה זכות במקרקעין גם חייב לתת הצהרה לגבי העסקה. מטרת ההצהרה היא לאפשר למדינה לעקוב אחר סוג והיקף העסקאות הללו, כמו גם לגבות בגינן את המס. לכן גם צריך להגיש את ההצהרה בתוך 30 ימים מיום ביצוע העסקה, כאשר כל איחור גורר אחריו חיוב בקנס.

החדשות הטובות הן שיש עם מי להתייעץ בשביל להבין מראש את המשמעות של תקנות המקרקעין והמיסוי. בין היתר, כדאי לערב שמאי מקרקעין מוסמך שמכיר את התחום. אם מתייעצים עם שמאי מקרקעין, לא אמורים להיות מופתעים לגבי מיסים שכיחים ובהם היטל השבחה.

התייעצות איתנו תחסוך לך כסף!

יצירת קשר עם מסילתי חיים – חברה לשמאות מקרקעין בע"מ תאפשר לך לקבל כבר בהקדם את כל המידע על מיסוי מקרקעין. האינטרס שלנו הוא לחסוך עבורך הוצאות, לכן התייעצות איתנו היא בדיוק מה שהעסקה שלך צריכה.

מאפיינים של מיסוי מקרקעין

התחום של מיסוי מקרקעין שונה מעט בהשוואה לתחומי מס אחרים. קודם כל, עסקאות מקרקעין מתבצעות מטבען על סכומי כסף גבוהים מאוד. בניגוד למס ערך מוסף שהוא מס עקיף שחל כמעט על כל המוצרים בלי קשר לסכום שלהם, עסקאות מקרקעין מגיעות לסכומים של מיליוני שקלים. כפועל יוצא מכך, גם המס עליהן הוא בהתאם ולכן המדינה עוקבת מקרוב אחר היכולת שלה לגבות אותו.

מה הקשר בין שמאות מקרקעין לבין מיסוי?

מאפיין אחר ולא פחות חשוב של מיסוי מקרקעין בא לידי ביטוי כאשר בודקים את הקשר שלו לשמאות. על מנת לדעת כמה מס לגבות, המדינה עצמה משתמשת במחיר של הנכס כפי שהוא נקוב בחוזה בין הצדדים. אבל מאחורי הקלעים, יש משמעות לאופן שבו מבצעים את השמאות.

באמצעות שמאות מקרקעין, אפשר לדעת לדוגמא מה יהיה היטל ההשבחה במעמד המכירה. אם היטל ההשבחה גבוה או נמוך מדי, זה ישפיע על המחיר הנקוב בחוזה. אז במילים אחרות, המטרה של שמאות מקרקעין היא גם לעזור לבעלי הנכסים לחסוך בהוצאות על פי החוק – וגם להעניק להם מידע קונקרטי.

פטורים על מס רכישה

לא כולם חייבים לשלם את אותם מיסים. בתחום של מקרקעין, יש למשל פטורים שאותם ניתן להשיג בגין מס רכישה או היטל השבחה. בשביל להשיג את הפטורים האלה, צריך להראות עמידה בקריטריונים מסוימים. זה גם כן מהווה מאפיין יחסית ייחודי של מיסוי מקרקעין, שמראה עד כמה התחום הזה מורכב.

התייעצות עם שמאי מקרקעין

מאוד חשוב לערב שמאי מקרקעין בשלבים מוקדמים של ביצוע העסקה. ככל שמערבים מוקדם יותר שמאי מקרקעין שמכיר את התחום ועוקב מקרוב גם אחרי שינויים שיש בתקנות של מיסוי מקרקעין, כך עולה הסיכוי שהאינטרסים של הלקוחות שלו יישמרו במלואם.

התייעצות עם שמאי מקרקעין חשובה גם עבור מי שמוכר את הנכס וגם עבור מי שקונה אותו. כפי שאפשר ללמוד מהאופן שבו מנוסחות התקנות של מיסוי מקרקעין, על כל הצדדים חלות חובות מסוימות.

הגיע הזמן ששמאי המקרקעין יעבוד בשבילך

השארת פרטים באתר הרשמי של מסילתי חיים – חברה לשמאות מקרקעין בע"מ תאפשר לך להצטרף לרשימה ארוכה של לקוחות מרוצים. אם עד היום חשבת שרק טייקונים או מוסדות גדולים יכולים ליהנות משירות צמוד של שמאי שעובד בשבילם, אנו נוכיח לך אחרת.

רוצה לדעת מראש איך מיסוי מקרקעין משפיע על העסקה שלך? לחיצה אחת כאן ונציג שלנו יעמוד לרשותך בהקדם.

Call Now Button