הסכנות הגלומות ברכישת דירה ללא ליווי שמאי מקרקעין

הסכנות הגלומות ברכישת דירה ללא ליווי שמאי מקרקעין

"כחצי שנה לאחר קניית הדירה קיבלנו צו פינוי עקב חוב של השכן… כן השכן!, מתברר שעקב טעות רישום בטאבו דירתנו ודירת השכן התחלפו ביניהן "על הנייר", טעות אשר שמאי מקרקעין היה יכול להסב את תשומת ליבנו אליה ולמנוע את הסיטואציה המסובכת הזו".

מתוך שלל מקרים מורכבים זו אחת הסיטואציות שעלולה לקרות בדרכו של כל מי שרוכש דירה ללא שמאי מקרקעין מומחה , רכישת דירה היא לרוב העסקה המשמעותית ביותר שאדם עושה בחייו, לכן כדאי לבצע עסקת רכישת דירה בליווי שמאי מקרקעין.

לרוב ציבור רוכשי הדירות אין מספיק יידע למנוע בעיות ואי התאמות רבות שעלולות להופיע בעת רכישת נכס.

הבאנו מספר דוגמאות להמחשה, אשר לקוחות ממקרים שקרו בחודשים האחרונים ללקוחות במשרדינו, כמובן את התקלות מנענו בעזרת הידע והמקצועיות רבת השנים שלנו במשרד השמאות מקרקעין- חיים מסילתי:

באחד המקרים זוג שרכש דירה לא ידע כי חלק מהדירה הנרכשת נבנה כתוספת ללא היתר, דבר אשר היה יכול לגרום להוצאת צו הריסה ע"י העירייה בעתיד והיה גורם לזוג הפסד כספי ניכר והרבה עוגמת נפש, שמאי מקרקעין היה מוודא את מצבה התכנוני של הדירה ע"י עיון בתיק הבניין שבעירייה אשר מכיל את תכניות והיתרי הבנייה של הנכס.

במקרה אחר למוכר הנכס היו מספר דירות באותו הבניין וכאשר עמד למכור את אחת הדירות לאדם אחר היה וכמעט מכר דירה אחרת אשר שווה הרבה פחות, לקונה לא היו הידע והעיניים המקצועיות לוודא שהדירה אותה הוא קונה אכן היא זו שבחוזה המכר, שמאי מקצועי היה מוודא זאת ע"י התאמה בין תשריט הבית המשותף, נסח הטאבו, והביקור הפיזי בנכס.

עוד מקרה היה כאשר בלשכת רישום המקרקעין דירה היתה רשומה כ "משרד" וזאת ללא ידיעת הקונה , מצב משפטי זה יכול להוות גורם לירידת ערך הנכס,כל שמאי אשר היה מעיין תחילה בנסח הטאבו היה מונע סיכון זה לירידת הערך, ואם בירידת ערך עסקינן נזכיר את סוגיית תביעת פיצויים לפי סעיף 197 לחוק התכנו"ב אשר נותן זכות לתבוע את הוועדה המקומית לקבלת פיצוי לכל מי שהנכס שלו נפגע מאישור תכנית אחרת, זכות התביעה מתיישנת לאחר 3 שנים מרגע כניסת התכנית לתוקף. שמאי מקרקעין עשוי לגלות זכות זו בזמן.

באופן כללי מומלץ להיעזר בשמאי מקרקעין לפני כל עסקת מקרקעין גם כקונה וגם כמוכר כדי לדעת שלא מבצעים את העסקה בערך שהוא הרבה מעל או מתחת למחיר השוק לנכס הספציפי ולמנוע עגמת נפש מיותרת. לכן כאשר אתם עומדים לבצע את העסקה הגדולה בחייכם תשקיעו עוד סכום קטן יחסית לשווי ערך העסקה שאתם עומדים לבצע כדי להיות בטוחים שאתם לא עושים את טעות חייכם.