גישור ויישוב סכסוכים – פתרון יעיל ואיכותי

גישור ויישוב סכסוכים – פתרון יעיל ואיכותי

במשרד עו"ד חיים מסילתי מחלקה העוסקת בגישור ויישוב סכסוכים.

 

מהו תהליך הגישור?

תהליך הגישור הוא תהליך שמטרתו לסייע לצדדים המצויים בסכסוך, ליישב ביניהם את אי ההסכמות.

התהליך מנוהל על ידי מגשר.

מהו תפקיד המגשר? המגשר הנו צד שלישי ניטרלי. תפקידו של המגשר הוא לקדם את התקשורת בין הצדדים באופן שיאפשר להם להגיע להסכמות בדרך של הידברות.

כיצד מגיעים לגישור?

ישנן שתי דרכים מרכזיות להגיע לתהליך הגישור:

א.      באופן פרטי– כאשר ישנו קונפליקט או אי הסכמה בין צדדים שונים, והם עדיין לא פנו לבית המשפט- הם יכולים לפנות לגישור באופן פרטי במטרה ליישב את אי ההסכמות שבניהם.

ב.      הפניה מבית המשפט– אם הצדדים כבר הגיעו לבית המשפט, לעיתים בית המשפט ישלח אותם לתהליך הגישור, מתוך הבנה שהמקרה מתאים לגישור ומוטב לכולם לסיימו מחוץ לכותלי בית המשפט. גם הצדדים עצמם יכולים לבקש מבית המשפט לפנות לתהליך גישור, למרות שכבר הוגשה תביעה.

 

כיצד מתנהל תהליך הגישור?

בתהליך הגישור ניתנת לכל צד הזדמנות לספר, בדרך שלו, מה מביא אותו לגישור ומה בעצם קרה. לאחר שהצדדים מקבלים מהמגשר הסבר אודות התהליך, הוא מקשיב לכל צד. במהלך הפגישות, המגשר יכול להיפגש עם כל צד בנפרד.

מספר הפגישות שנדרשות ליישוב הסכסוך קשורות בגורמים רבים ובניהם, מידת שיתוף הפעולה של הצדדים ונכונותם להתקדם.

האם עורכי דין משתתפים בתהליך הגישור?

לעיתים הצדדים כבר מיוצגים על ידי עורכי דין. במידה ויש נכונות להיכנס לתהליך גישור, עורכי הדין יכולים (ולעיתים אף רצוי) ללוות את הצדדים.


מהם מאפייני תהליך הגישור?

  • רצוניות התהליך– תהליך הגישור הנו תהליך רצוני מתחילתו ועד סופו. הצדדים בוחרים האם להשתתף בו, מסכימים על זהות המגשר/ים (ישנם מגשרים שעובדים לבד וישנם שעובדים בשיתוף עם מגשר נוסף). כל ההסכמות המתגבשות בסיום התהליך, גם הן פרי הסכמת הצדדים. בכל שלב יכולים המשתתפים להחליט לעזוב את התהליך ולפנות לאלטרנטיבה אחרת לשם ניהול הקונפליקט.

  • אופי ההסכמות– בתהליך הגישור, להבדיל מהליך הבוררות או מהליך משפטי, ההסכמות נשענות על הצרכים של כל אחד מהצדדים. ההסכמות מגובשות לכדי הסכם והוא מהווה הסכם לכל דבר ועניין ואף יכול לקבל תוקף של פסק דין מבית המשפט.

  • חיסיון התהליך– תהליך הגישור הנו חסוי, כל מה שמתגלה במסגרתו אינו יכול לשמש כראיה בבית המשפט.

מהם יתרונות תהליך הגישור?

תהליך הגישור מאפשר לצדדים להביע את עצמם ולספר בדרכם אודות הסכסוך.

הצדדים בוחרים באם להיכנס לתהליך, מי יהיה המגשר ומה יהיו ההסכמות. הצדדים אינם חשופים לסיכון של פסיקה על ידי צד שלישי, משום שהם אלו שקובעים מה יהיה תוכן ההסכם.

בנוסף, תהליך הגישור מאפשר לצדדים לשמור ואף לשפר את מערכת היחסים ביניהם, לדבר האחד עם השני ולהגיע להחלטות משותפות לגבי ההמשך.

הליך זה נמצא כהליך נוח לצדדים שכן בסופו של יום נחתם הסכם גישור בהסכמת כל הצדדים לסכסוך, יעיל מאד מבחינת יישוב סכסוכים בפרק זמן קצר יחסית בהשוואה להתדיינות בבתי המשפט ונמצא מומלץ פעמים רבות על ידי השופטים עצמם.

הכותבים מגשרים מזה שנים בסכסוכים עסקיים, סכסוכים פנים ארגוניים וגירושין, מתמחים בניהול קונפליקטים וניהול מו"מ וכלולים ברשימת המגשרים המוכרים עךל ידי בתי המשפט בישראל.

 

מיכל יוסף הנה בעלת MA ביישוב סכסוכים וניהול מו"מ ו-MA בלימודי משפטים.

חיים מסילתי הנו עו"ד ושמאי מקרקעין

כתובתינו: רחוב ההסתדרות 30 ב', פ"ת, טלפון: 03-9347111

אין באמור לעיל משום תחליף לייעוץ מקצועי (משפטי, שמאי וכד') מכל סוג שהוא !!